Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego
Wykonanie nowoczesnej diagnostyki jest zlecane przez lekarzy w momencie, gdy konieczne jest uzyskanie pewności, co do występowania lub braku występowania określonej choroby. Wiele chorób nie daje objawów, które pozwalają na łatwą diagnozę. Przy trudnych do zidentyfikowania bólach głowy lekarz może zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego, który ułatwia postawienie właściwej diagnozy.
Wiele chorób może rozwijać się przez długi czas bez wykazywania objawów, które pozwalają na łatwe zdiagnozowanie choroby. Wówczas wykonanie nowoczesnej diagnostyki pozwala na znacznie lepsze określenie przyczyn występowania bólów. Do częstych problemów zdrowotnych, które mogą być trudne do zidentyfikowania zaliczają się bóle głowy. Jeśli występują one przez długi czas, a przyczyna nie jest znana oznaczać to może występowanie wielu poważnych chorób. Wykonanie rezonansu magnetycznego pozwala bardzo dokładnie sprawdzić struktury tkanek w głowie. Rezonans magnetyczny realizowany jest, także po wypadkach samochodowych czy upadkach, gdzie konieczne jest profilaktyczne sprawdzenie, czy w głowie nie pojawiły się żadne urazy, które nie wykazują wczesnych objawów.
Dostępność rezonansu magnetycznego
Obecnie badanie rezonansem magnetycznym jest coraz łatwiej dostępne. Wynika to z posiadania urządzenia do wykonywania rezonansu magnetycznego przez coraz więcej również mniejszych placówek publicznych, jak też placówek prywatnych. Pozwala to wykonać diagnostykę znacznie szybciej w prywatnych placówkach, gdy dostępność do rezonansu magnetycznego w placówkach publicznych jest utrudniona i konieczne jest czekanie w kolejkach. Natomiast w specjalistycznych szpitalach czy klinikach dostępne są rezonanse magnetyczne o większym natężeniu pola magnetycznego. Pozwala to na wykonanie znacznie bardziej dokładnych badań.
Istnieją różne rodzaje badań rezonansem magnetycznym. Lekarze stosują między innymi rezonans magnetyczny głowy, który jest powszechnym badaniem, gdyż pozwala uzyskać obraz głębi głowy. W przypadku chorób czy urazów głowy wykonanie ingerencji chirurgicznej, która pozwala sprawdzić stan tkanek, może nie być możliwe. Wówczas w ramach diagnostyki możliwe jest stosowanie jedynie nieinwazyjnej, nowoczesnej diagnostyki. Rezonans magnetyczny jest jednym z powszechnie stosowanych, nieinwazyjnych badań przy diagnostyce głowy.
Jakie są wskazania do wykonania badania?
U wielu pacjentów mogą występować pewne symptomy chorób czy urazów głowy, które nie dają możliwości na postawienie pewnej diagnozy. Wówczas lekarz może zdecydować się na wykonanie u pacjenta rezonansu magnetycznego, który pozwala uzyskać bardziej szczegółowy obraz tkanek. Przy badaniach głowy można w ten sposób między innymi potwierdzić lub wykluczyć rozwijanie się nowotworów czy występowanie krwiaków, zapaleń mózgu. Bardzo często takie schorzenia nie dają wielu symptomów, a pacjent może odczuwać jedynie ból o różnym nasileniu. Do innych chorób, przy których stosuje się diagnostykę z wykorzystaniem rezonansu głowy, można zaliczyć między innymi stwardnienie rozsiane, choroby przysadki mózgowej, zapalenie opon mózgowo rdzeniowych.