Ginekolog – jakie badania są wykonywane w jego gabinecie?

Ginekolog – jakie badania są wykonywane w jego gabinecie?

Choć ginekologia istnieje od zawsze, to nadal wiele kobiet nie wie, jakie badania wykonywane są w trakcie wizyty w gabinecie ginekologicznym. Ty również jeszcze nie miałaś okazji być poddawana badaniom ginekologicznym? Chciałabyś dowiedzieć się, jakie badania są wykonywane? Koniecznie zajrzyj do poniższego tekstu, gdyż może być dla Ciebie źródłem cennych wskazówek.

Ginekolog – czym się zajmuje?

Zanim przejdziemy do przeglądu badań wykonywanych w gabinecie ginekologicznym, warto ustalić, czym w ogóle taki ginekolog warszawa się zajmuje. Na co dokładnie możemy liczyć z jego strony? Ginekolog jest specjalistą w dziale medycyny zajmującym się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Ginekolog dla o zdrowie kobiet w każdy wieku, więc to specjalista, który zajmuje się zarówno dziećmi, nastolatkami, kobietami dorosłymi, jak i tymi w dojrzałym wieku. Warto w tym miejscu wspomnieć, że ginekologia jest ściśle powiązana z położnictwem, dlatego należy się spodziewać, że lekarz tej specjalizacji, będzie mógł wspierać także kobiety w czasie porodu, jak i przejąć opiekę nad świeżo upieczoną mamą.

Jakie badania wykonywane są w gabinecie ginekologicznym?

Za podstawowe badanie wykonywane przez specjalistę uznaje się badanie ginekologiczne. Wykonywane jest ono na fotelu ginekologicznym z wykorzystaniem wziernika. Narzędzie to jest wsuwane do pochwy i pozwala na obejrzenie tarczy oraz części pochwowej szyjki macicy. W trakcie tego badania ginekolog pobiera też wycinek do badania cytologicznego. Alternatywą dla badania wziernikiem jest badanie per rectum. Badanie to odbywa się przez odbyt i również pozwala obejrzeć dokładnie szyjkę macicy.

Jednak lekarz może zalecić również inne badania, w tym np. USG dopochwowe, czy badanie dwuręczne. W przypadku tego drugiego badania ginekolog wsuwa dwa zwilżone palce do pochwy i uciska podbrzusze. Dzięki temu może łatwo sprawdzić rozmiary oraz ruchomość macicy, jak również przydatków.

Jak już wspomnieliśmy, ginekolog może też zajmować się kobietami w ciąży, więc jeśli jego pacjenta spodziewa się dziecka, to może on zalecić USG brzucha, jak również badania prenatalne. Najczęściej zalecanymi badaniami prenatalnymi jest amniopunkcja oraz biopsja kosmówki.

Ginekolog to specjalista, który nie tylko zajmuje się badaniem narządów płciowych. To właśnie w jego gabinecie wykonywane są badania piersi. Dzięki temu można wykryć zmiany w piersiach, a w razie nieprawidłowości, w porę rozpocząć leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *