Komora hiperbaryczna Myślenice

Badania wykazały, że tlenoterapia hiperbaryczna (HBO) może złagodzić zgłaszane przez siebie objawy i skutki uboczne radioterapii raka w okolicy miednicy. Po 30–40 sesjach w komorze hiperbarycznej wielu pacjentów doświadczyło zmniejszenia krwawienia , nietrzymania moczu i bólu.

Radioterapia jest częścią wielu protokołów leczenia raka w narządach, takich jak prostata, szyjka macicy, jajniki i okrężnica. Jednym z efektów ubocznych radioterapii w dolnej części brzucha jest uszkodzenie pobliskich, zdrowych tkanek, takich jak drogi moczowe, pęcherz, pochwa lub odbytnica. Objawy, takie jak częste oddawanie moczu, nietrzymanie moczu, krwawienie i silny ból brzucha, powodują trudności fizyczne i społeczne. Mogą pojawić się kilka lat po radioterapii i powodować przewlekły i często narastający dyskomfort. Często wszystkim tym pacjentom można zaoferować tymczasowe złagodzenie objawów lub okaleczenie chirurgiczne.

W bieżącym badaniu, pierwszym randomizowanym badaniu kontrolowanym, w którym porównywano tlen hiperbaryczny ze standardową opieką, opublikowanym w The Lancet Oncology, przebadano 223 pacjentów, a 79 uwzględniono w analizie. Pacjenci zgłaszali stosunkowo ciężkie objawy i ograniczenia stylu życia, głównie ze względu na zmniejszoną pojemność pęcherza moczowego, krwawienie, nietrzymanie moczu i ból. Pacjentów leczono w szpitalach uniwersyteckich w pięciu skandynawskich miastach: Bergen w Norwegii, Kopenhadze w Danii, Göteborgu i Sztokholmie w Szwecji oraz Turku w Finlandii. 38 pacjentów, grupa kontrolna, objęto standardową opieką, która zwykle obejmuje leki i fizykoterapię , podczas gdy pozostałych 41 leczono tlenem hiperbarycznym przez 90 minut dziennie, 30–40 razy.Komora hiperbaryczna Myślenice

Podczas tych sesji każdy z tych drugich pacjentów miał na sobie dopasowane spodnie, maska ​​tlenowa lub kaptur, siedzieli w komorze hiperbarycznej dla jednej lub więcej osób. Ciśnienie tlenu, 240 kilopaskali (kPa), odpowiadało ciśnieniu wody na głębokości 14 metrów. W grupie komór hiperbarycznych dwóch na trzech pacjentów czuło się lepiej, aw niektórych przypadkach wszystkie objawy zniknęły. Pozostali, w tym grupa kontrolna, nie doświadczyli większych zmian. Szczególnym celem badania są zgłaszane przez siebie objawy jakościowe i ilościowe oraz ważna kwestia jakości życia osób, które przeżyły raka.

Badanie jest również powiązane z odkryciami stojącymi za Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny 2019, dotyczącą tego, jak komórki wyczuwają i dostosowują się do dostępności tlenu. Wiadomo już, że tlenoterapia hiperbaryczna przyspiesza wzrost naczyń krwionośnych, ale niewiele zbadano jej specyficznych skutków. U pacjentów uczestniczących w badaniu ogólny stan zdrowia był znacznie pogorszony przed leczeniem, czasem po długim okresie dyskomfortu. Tak więc, jeśli pacjent nie potrzebował już morfiny na ból lub był w stanie pójść do toalety raz na noc zamiast pięciokrotnie, była to wyraźna poprawa. „Z wielką przyjemnością słyszę, jak pacjenci mówią nam, jak się czują, gdy wracają do normalnego ludzkiego życia. Odnosi się to również do tych, którzy mają się lepiej, ale być może nie mają się dobrze – podsumowuje Oscarsson.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *