Pasożyty – jakie badania zrobić?

Chociaż wolimy o tym nie myśleć, to pasożyty czyhają na nas wszędzie. Możemy się nimi zarazić z jedzenia, wody, naszych zwierząt czy innych ludzi. Szacuje się, że nawet 70% osób może posiadać pasożyty. W celu ich zdiagnozowania najpierw trzeba wykonać badania parazytologiczne.

Badanie kału to podstawa diagnostyki zarażenia pasożytami

Zazwyczaj na początek zaleca się badanie próbki kału. W ten sposób można rozpoznać zarażenie glistą ludzką, owsikami i tasiemcem. Mogą one powodować biegunki, bóle brzucha, wymioty, utratę masy ciała, zmniejszony albo zwiększony apetyt.

Żeby zbadać kał na obecność pasożytów, konieczne jest dostarczenie próbki 3 razy – w odstępach 2-3 dni. Dzięki próbkom można ocenić obecność jaj, larw albo dorosłych postaci pasożytów. Czasami jednak zdarza się, że posiadamy pasożyty, ale nie są one widoczne w próbkach kału. Wtedy możemy wykonać badania serologiczne.

Badania z krwi na pasożyty

Oprócz pasożytów wymienionych w przypadku badań kału, badania krwi pozwalają też na wykrycie stawonogów pasożytniczych, pasożytów pochodzących z krajów tropikalnych, pierwotniaków odpowiedzialnych za toksoplazmozę czy rzęsistkowicę. Oprócz szerszego spektrum takie badanie jest też oczywiście wygodniejsze. Już jedna próbka krwi powinna wystarczyć, żeby stwierdzić obecność pasożytów w organizmie.

Podczas badań krwi nie wykrywa się oczywiście samych pasożytów, a przeciwciała na nie. Chodzi tutaj o przeciwciała klasy IgM i IgG. Dzięki nim można ocenić czy obecnie posiadamy pasożyty, czy posiadaliśmy je w przeszłości i na jakim etapie jest zakażenie.

Interpretacja wyników krwi online – łatwy sposób na uzyskanie diagnozy

Jeżeli wykonałeś potrzebne badania i chcesz zasięgnąć opinii lekarza, nie musisz już umawiać się do stacjonarnego gabinetu lekarskiego. Teraz dzięki konsultacji online można w szybki i łatwy sposób uzyskać diagnozę i receptę na potrzebne leki. Na stronie Telemedyk wystarczy wybrać konsultację z interpretacją wyników. Interpretacja wyników badań online pozwoli na szybkie uzyskanie odpowiedzi. W końcu to, że na wynikach odczytamy obecność pasożytów, często nie oznacza, że wiemy czym nam to grozi albo jak się leczyć. Medyk online rozwieje wszystkie nasze wątpliwości.

Takie konsultacje wyników badań online nie dotyczą oczywiście tylko pasożytów. Dostępna jest również interpretacja morfologii online oraz wielu innych czynników: glukozy, cholesterolu, OB, itd. Konsultacja wyników online pozwala na szybką diagnozę i zaplanowanie dalszego leczenia, dalszych badań czy zażywania leków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *