USG jamy brzusznej po raz pierwszy

USG jamy brzusznej po raz pierwszy

Dostałeś skierowanie na USG jamy brzusznej? Jeszcze nigdy nie byłeś na takim badaniu? Chciałbyś dowiedzieć się o nim czegoś więcej? Zajrzyj do poniższego artykuły, gdyż zawiera garść przydatnych informacji.

USG jamy brzusznej – o czym mowa?

Dla osób, które po raz pierwszy mają styczność z USG jamy brzusznej sama konieczność wykonania badania może powodować stres. Czym w ogóle jest USG jamy brzusznej? Jaka jest za usg jamy brzusznej cena warszawa? To tylko nieliczne pytania, jakie mogą pojawić się w głowie, lecz uspokajamy, USG jamy brzusznej nie jest badanie inwazyjnym. Co więcej, jest to badanie bezbolesne i nie wiąże się z jakimś ryzykiem. Wykonywane jest w celach diagnostycznych, by sprawdzić stan narządów jamy brzusznej, wykryć wszelkiego typu nieprawidłowości, czy schorzenia, by na czas podjąć leczenie i tym samym ochronić pacjenta przed poważnymi chorobami, czy długą terapią.  

Kiedy wykonuje się USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej możemy wykonywać zarówno profilaktyczne, jak i wtedy, gdy zaczniemy odczuwać jakieś dolegliwości ze strony jamy brzusznej. Wskazaniami do badania są jednakowo bóle brzucha, wyczuwalne guzy w jamie brzusznej, zaparcia, czy kłopoty z wypróżnianiem. Również krew w kale lub moczu, czy krew z narządów rodnych nie powinna być przez nas lekceważona. Jak się okazuje, nawet osoby, które zmagają się z długo utrzymującą się gorączką bez przyczyny, powinny rozważyć USG jamy brzusznej.

Jak pacjent powinien się przygotować do badania?

Zwykle zalecenia widnieją na skierowaniu, lecz nie każdy zwraca na nie uwagę. Dlatego powinniśmy mieć świadomość, że choć USG jamy brzusznej nie jest badaniem inwazyjnym, to wymaga od pacjenta odpowiedniego przygotowania. Już na dwa dni przed badaniem należy zrezygnować z ciężkostrawnych potraw i sięgnąć po produkty lekkostrawne. Na samo badanie należy przyjść na czczo – nie zaleca się jedzenia na co najmniej sześć godzin przed badaniem. Można za to pić wodę, ale w bardzo niewielkich ilościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *