Zalety, zalecenia i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Zalety, zalecenia i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym co rusz stosowanym w diagnostyce. Pozwala na penetrację całego organizmu bądź jego ustalonej części w odniesieniu do stanu zapalnego, uszkodzenia albo procesów nowotworowych. Pacjent podczas badania leży nieruchomo w wąskim tunelu maszyny. Kiedy trzeba wykonać rezonans, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej wykonuje się często USG i RTG, dodatkowo także rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie wspomniane badania mają mnóstwo zalet ale i ograniczeń. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie się ich razem, zwiększając możliwości na właściwą rozpoznanie a następnie efektywne leczenie.
Ogromnym plusem badania MRI może być uzyskanie dokładnych widoków z racji chociażby zastosowania kontrastów i przglądania organizmu pod wieloma płaszczyznami. Nowoczesne urządzenia pozwalają oglądać całe ciało, ale też jego wybrane części. Badaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Tak wielonarządowa diagnostyka sprawdza się w wykrywaniu zmian nowotworowych, przerzutów ale również analizie rozległych urazów, weryfikowaniu i lokalizowaniu bólu różnego pochodzenia.
Mimo mnóstwa zalet i nieinwazyjnego charakteru badania MRI ten sposób ma także wady. Główną może być to, że rezonans magnetyczny warszawa jest badaniem statycznym, pacjent musi spoczywać w jego trakcie nieruchomo co utrudnia wykonanie badania dynamicznego jakże ważnego przy urazach choćby narządów ruchu. Niestety na wykonanie badania w Polsce stale czeka się nader długo. Prędzej dostępne są zdjęcia rentgenowskie czy USG. Jest możliwość wykonania rezonansu na własną rękę, cena jednak to często kilkaset złotych za konkretny obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie wpływa negatywnie na organizm, aczkolwiek wyłączeni z tej metody są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania nie wskazane są różnego typu alergie.

Wskazania do MRI

Po wykorzystaniu dostępnych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do pierwotnej diagnozy, kieruje pacjenta na MRI. Może to być rezonans całego ciała, głowy, jamy brzusznej albo miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Głównym wskazaniem jest potwierdzanie chorób układu nerwowego, chorób nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, dysfunkcji układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne bądź zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzęki kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, stany zapalne mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa bywa istotny w przeglądzie schorzeń całego organizmu. Jeśli nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia badania, poddany może mu być każdy, po dokonaniu ankiety.
Na samo badanie należy przyjść w luxnym ubraniu bez metalowych elementów, nie wnosić kluczy, biżuterii, smartfona, kart i urządzeń elektronicznych, dysponować dowód osobisty, wynik poziomu kreatyniny (w przypadku zastosowania kontrastu), przyjść na rezonans magnetyczny warszawa bez posiłku, bez makijażu, kosmetyków na włosach. Nie ma potrzeby odstawienia stale przyjmowanych leków.

Jak prześwietla MRI?

W trakcie badania badany zamknięty jest w tubie. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza mocne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, potem emituje fale radiowe które na trasie trafiają na wspomniane atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer wynajduje dane o strukturze organizmu, stworzyć dokładny obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są szkodliwe. Znaczne ryzyko niesie prześwietlenie RTG.
Badanie potrzebuje dyscypliny i cierpliwości od pacjenta, ale w nagrodę udostępnia precyzyjny obraz o wartości diagnostycznej. MRI może być przeprowadzany bez ograniczeń, jedynie stanowić może ryzyko dla osób z rozrusznikiem serca albo różnymi metalowymi elementami w organizmie, te stanowią przeciwwskazania do MRI. Stąd bardzo ważny okazuje się wywiad i przekazywanie autentycznych odpowiedzi przed każdym prowadzonym badaniem czy zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *