Eliksir młodości w kremie – czyli o kremach z retinolem

Wiele z nas z pewnością chcą zachować doskonale ujędrnioną i elastyczną skórę twarzy. Oczywiście bez jakichkolwiek zmarszczek. Kiedy jednak pojawią się na naszej skórze szukamy skutecznych „eliksirów młodości”. Bowiem one jesteśmy przekonane, że  pewnością uchronią nas przez procesem starzenia się skóry. I zapewnią nam gładką cerę bez widocznych zmarszczek. Stosujemy więc kremy z retinolem.

Kilka słów o retinolu

Retinol jest niczym innym jak czystą postacią witaminy A. Jest jednym z wielu składników kosmetycznych, których odmładzające działanie na naszą skórę zostało udowodnione. Retinol doskonale spłyca zmarszczki, wygładza skórę i rozjaśnia przebarwienia.

Retinol w kosmetykach i jego działanie

Retinol zastosowany w kosmetykach, najczęściej w postaci kremów, działa wspomagająco przy produkcji włókien kolagenu i elastyny. Dlatego też wykazuje działanie ujędrniające. W tym również zapobiegające tworzeniu się zmarszczek i  niwelujące już powstałe. Sam retinol doskonale wpływa na proces rogowacenia naskórka, dzięki czemu warstwa naskórka pozostaje taka sama jak w przypadku młodej skóry. Oprócz takiego działania retinol zawarty w kremie powoduje znaczne wygładzenie wierzchniej warstwy naskórka. Dlatego też pory będą mniej widoczne, jak również  przebarwienia skóry i niewielkie blizny.

Kremy z retinolem mają zastosowanie do pielęgnacji przede wszystkim skóry twarzy. Niekiedy jednak będą pożądane do pielęgnacji okolic oczu. Pamiętać należy jednak, że powinny to być kremy z przeznaczeniem do okolic oczu. Z tego względu, ze kremy pod oczy z retinolem będą miały mniejsze stężenie tego cennego składnika.

Dla kogo kosmetyki z retinolem?

Kosmetyki, w których obecny jest retinol – witamina A, cieszą się dużą popularnością wśród wielu kobiet. Polecane są dla każdej z nas niezależnie od rodzaju cery. Preparaty w postaci kremów są polecane nie tylko kobietom w wieku dojrzałym. Takie specyfiki mogą z powodzeniem używać nastolatki, które borykają się z problemem trądziku, a także przez kobiety z tłustą cerą.  Bowiem retinol nie tylko wpływa na wygładzenie naszej skóry, ale doskonale wpływa na normalizację pracy gruczołów łojowych.  Należy jednak zaznaczyć, że dla kobiet i nastolatek takie kosmetyki powinny mieć nieco lżejszą konsystencję.

Kiedy je stosować?

Kosmetyki z retinolem dają zaskakujące rezultaty wykazują u osób, które mają dosyć widoczne zmarszczki. Warto je jednak zastosować już w momencie, gdy zauważymy , że na naszej twarzy pojawia się coraz więcej zmarszczek. Możemy je aplikować nawet przed pojawieniem się zmarszczek. Ale trzeba zaznaczyć, że młoda skóra nie potrzebuje dodatkowej porcji retinolu.

Czy są bezpieczne?

Oczywiście, że tak. Bowiem ilości retinolu  zawarte w kremie są tak niewielkie, ze nie stwarzają niebezpieczeństwa. Można je śmiało stosować latem i zimą. Formuły kremów z retinolem zostały w taki sposób dobrane, by nie powodowały podrażnień pod wpływem promieni słonecznych. Nie jest prawdą, że retinol ma działanie fotouczulające. Jest on potrzebny skórze w celu wyrównania szkód wyrządzonych działaniem promieniowania słonecznego.

Mimo, że nie zostało to udowodnione, kremy z retinolem nie są pożądane przez kobiety w ciąży i matki karmiące. Bowiem zastosowanie takich kremów może pozostawić pasmo trwale utrzymujących się przebarwień skóry.

Po kuracji retinolem zrób przerwę

Mając na uwadze fakt, że retinol zawarty w kremach jest elementem bardzo aktywnym, nie należy używać go bez przerwy. Po każdej kuracji kremami z retinolem konieczne jest odstawienie takich specyfików na krótki czas. Należy zaznaczyć, że kremy z zawartością retinolu zazwyczaj stosowane są przez okres trzech miesięcy. Gdyż dopiero po tym czasie rezultaty płynące z zastosowania kremu z retinolem będą widoczne.

Retinol a witamina C

Niektóre kremy z retinolem zawierają niekiedy witaminę C. Niektóre panie z pewnością zastanawiają się czy takie połączenie jest  pożądane. Odpowiedź nasuwa się sama: oczywiście, że tak. Z tego względu, że witamina C doskonale wspomaga działalność retinolu zawartego w kremie. Witamina ta, tak jak sam retinol, przedstawia ona działanie delikatnie złuszczające i wybielające. Oprócz tego działa na skórę nawilżająco i chroni ją przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Znacznie bardziej wrażliwa skóra ( po zastosowaniu kuracji kremami z retinolem), dzięki witaminie C, jest bardziej odporna na powstanie podrażnień i przebarwień.

Retinol jest ważnym komponentem wielu kremów do pielęgnacji skóry. Warto je zastosować, biorąc pod uwagę jego dobroczynne działanie. A stosując mądrze kosmetyki z retinolem zapewnimy sobie  z pewnością młody wygląd skóry, bez widocznych zmarszczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *