W zasadzie każdy z nas wie, czym jest higiena osobista, a przynajmniej tak nam się wydaje. W rzeczywistości zawężamy nasze skojarzenia do mycia, ewentualnie do korzystania z różnych kosmetyków. Tymczasem higiena osobista doczekała się już statusu osobnej nauki i obejmuje nie tylko troskę o skórę i zęby (bo do tego sprowadza się mycie), ale także higienę układu nerwowego, higienę seksualną, higienę odzieży, higienę żywienia oraz higienę pracy i wypoczynku. Obejmuje więc praktycznie cale nasze życie. Dotyka bowiem tego wszystkiego, co ma wpływ na stan naszego zdrowia i samopoczucia. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, wszystkim higiena osobista będzie się kojarzyła nie tylko z regularnym myciem, ale przede wszystkim z dbaniem o zdrowie.
Higiena osobista układu nerwowego
Nasz układ nerwowy wymaga tak samo dbałości, jak nasze ciało. Każdy z nas jest poddany w życiu wpływowi stresu. Nie mamy możliwości odreagowania, jak nasi przodkowie – walką lub ucieczką. Zwykle nie można dać szefowi w zęby… Czasem dochodzi w życiu do wydarzeń o szczególnym natężeniu, które jeszcze bardziej obciążają nasz układ nerwowy.
Higiena osobista sprowadza się głównie do dbałości, by regularnie i w wartościowy sposób odpoczywać po pracy. Jeśli odpoczynek sprowadza się do pilota telewizyjnego i piwa, to trudno się dziwić, że nasz układ nerwowy jest ciągle przeciążony. Można obejrzeć film w telewizji, można też od czasu do czasu wypić piwo. odrobina alkoholu rozluźnia nerwy. Nie może to jednak być częsta i jedyna praktyka. Bardzo przydatne jest uprawianie sportu.
Higiena osobista w tym zakresie to także zdolność do przezywania dekompresji psychicznej po wyjątkowo stresujących dniach. Należy wówczas się wyciszyć i pozwolić sobie na kilkadziesiąt minut bezczynnego relaksu. Najlepiej zapewnić sobie taki czas przynajmniej raz w tygodniu. Nie zapominajmy o dbałości o relacje z najbliższymi i przyjaciółmi.
Intymna higiena osobista
Nie da się ukryć, że higiena osobista jest również związana z życiem intymnym. Wiadomo, że nikt nie szuka zbliżeń z osobą brudną i unikającą wody. Istnieje także szereg płynów dla pań, które pomagają w utrzymaniu higieny intymnej. Do tego dochodzą podpaski i tampony.
Natomiast higiena osobista mężczyzn w tym zakresie wydaje się dużo prostsza. Wystarczy myć regularnie narządy płciowe. Jednak wielu panów zapomina o dokładnym umyciu żołądzi, co należy zrobić po odciągnięciu napletka. Ostatnio pojawiają się także żele do higieny intymnej dla mężczyzn.
Higiena osobista z zakresie ubioru
To dziedzina, w której panowie grzeszą najbardziej. Zapominają często, że higiena osobista to także częste zmiany bielizny oraz nieco rzadsze, ale również konieczne zmiany odzieży wierzchniej.
Nieprzestrzeganie czystych zmian odzieży oraz niedokładne pranie, może być przyczyną powstania wielu chorób skory. Również niedokładne płukanie z proszku może spowodować podrażnienia. Nie należy także pożyczać ubrań i butów od innych osób. To także stwarza pewne zagrożenia dla zdrowia.
Higiena żywienia
Trzeba stanowczo zaznaczyć, że higiena osobista w zakresie żywienia nie ogranicza się do mycia rąk przed posiłkiem i po, lecz dotyczy także racjonalnego żywienia.Temat jest na tyle obszerny, że trudno go w tym miejscu dokradnie omówić. Jeśli ktoś stosuje głodówki lub się przejada, odżywia się głównie w fast-foodach, to nawet gdy myje regularnie ręce i zmienia bieliznę, jego higiena osobista pozostawia sporo do życzenia.
Warto się zastanowić co jemy i ile. Nie należy jeść ani za mało ani za dużo. Trzeba dostarczyć w odpowiednich ilościach makroskładników (białko, tłuszcze, węglowodany), jak i mikroskładników (witaminy i minerały). Najlepiej ograniczyć spożycie pokarmów przewożonych i jeść często w mniejszych ilościach. To tylko podstawowe wytyczne, bez nich higiena osobista zawsze pozostanie niepełna.
Higiena pracy i wypoczynku
Apel dotyczący tego, iż higiena osobista powinna być przestrzegana w miejscu pracy, należałoby w pierwszym rzędzie skierować do pracodawców. Jednak także sporo leży w rękach pracowników. Zachowanie porządku na stanowisku pracy oraz ograniczenie nadmiernych hałasów dobrze wpływa zarówno na psychikę, jak i na wydajność.
Nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak bardzo hałas obciąża naszą psychikę. Sprawia, że stajemy się bardziej nerwowi i agresywni. Z doświadczenia wiem, że normy w tym zakresie są często przekraczane w wielu zakładach. Na czas kontroli po prostu wyłącza się część maszyn. Widziałem takie praktyki i wiem o czym piszę. Proszę też nie wierzyć w niezapowiedziane kontrole. Często kierownictwo wie o takiej „niezapowiedzianej” kontroli, dużo wcześniej!
Jeśli pracujemy przy komputerze, to warto zrobić sobie krótkie przerwy raz na godzinę. O ile na miejsce pracy nie mamy pełnego wpływu, o tyle higiena osobista w zakresie wypoczynku całkowicie podlega naszym wyborom. O wypoczynku pisałem już wcześniej. Nie zapominajmy o uprawianiu sportu, jak również o wyjazdach urlopowych. Warto również pomyśleć o książce oraz o wyjściu do teatru. To wszystko, nazywa się higiena osobista!