Naturalne kosmetyki do włosów

Nie od dzisiaj wiadomo, że włosy w równym stopniu potrzebują składników dostarczanych organizmowi od wewnątrz jak i kosmetyków zapewniających włosom ochronę od zewnątrz. Wszelkie braki i zaniedbania pielęgnacyjne sprawiają, że nasza czupryna traci swój blask, sprężystość i zaczyna się przerzedzać. Kosmetyki do włosów są więc w równej mierze kosmetykami typowo pielęgnacyjnymi (szampony i odżywki) jak suplementami diety i pokarmem (składnikami odżywczymi dostarczanymi wraz z pożywieniem). I w kosmetykach i w suplementach pojawiają się te same składniki, bo kosmetyki naturalne nie zawierają przecież niczego, co nie byłoby dostępne w naturze.

Jakie kosmetyki są najlepsze dla włosów?

Takie które zawierają: białka, aminokwasy siarkowe, składniki mineralne, witaminy i przeciwutleniacze.
Białek i aminokwasów dostarczamy włosom wraz z pożywieniem, choć niektóre profesjonalne kosmetyki również mogą je zawierać – dzięki bezpośredniemu wchłanianiu przez skórę aminokwasy dotrą do mieszków włosowych i komórek otaczających włosy szybciej, a ich działanie będzie bardziej skoncentrowane. Pamiętajmy jednak, że odpowiednia ilość aminokwasów zawartych w pożywieniu chroni nas przed wszelkimi niedoborami.

Kosmetyki z witaminami

W zasadzie większość kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów (może nawet wszystkie kosmetyki dostępne na rynku?) zawiera witaminy i minerały.
Witaminy są włosom niezbędne z uwagi na to, że chronią je przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych, ale też zapobiegają stanom zapalnym, łojotokowi i innym niekorzystnym zmianom skórnym, które oddziałują przecież na włosy.
Szczególnie ważne są witaminy z grupy B (w tym B6), kwas pantotenowy, oraz witaminy A i E.
Witaminy B chronią skórę, kwas pantotenowy (obecny w większości kosmetyków dostępnych na rynku) odpowiada za prawidłowy porost włosów, jest też typowym budulcem, bo to niego zależą właściwości mechaniczne włosów (tj. m.in. sprężystość). Co ciekawe kosmetyki z kwasem pantotenowym zapobiegają utracie wilgotności przez włosy. Ich stosowanie jest więc jak najbardziej wskazane.
Kosmetyki z witaminami A i E (witaminami młodości!) sprawiają, że włosy szybciej się regenerują, zachowują prawidłową strukturę, są chronione przed wolnymi rodnikami – destruktorami nie omijającymi również włosów, a komórki wokół nich są lepiej ukrwione i odżywione.

Kosmetyki z minerałami

Spośród minerałów niezbędnych naszym włosom warto wymienić żelazo, cynk i miedź.
Cynk, jak zapewne już wiecie dosyć dobrze radzi sobie z początkowym stadium łupieżu, ale oprócz tego minerał ten aktywizuje enzymy odpowiadające za metabolizm białek będących budulcem włosów. Jest też niezbędny dla prawidłowego przyswojenia witaminy A.
Kosmetyki zawierające jony żelaza przyspieszą procesy oddychania komórkowego i zwiększą dopływ energii na etapie powstawania włosa, natomiast miedź wzmacnia właściwości mechaniczne odpowiadając za siłę i sprężystość włosów. Miedź jest jednocześnie niezbędna do prawidłowego przyswojenia żelaza.

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji włosów pamiętajmy o wymienionych składnikach, jest to szczególnie ważne w sytuacjach, w których nie dostarczamy ich z pożywieniem w wymaganej przez organizm ilości – wtedy warto też sięgnąć po suplementy diety na porost bądź przeciwko wypadaniu włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *