Pielęgnacja paznokci

Wcale nie takie proste i oczywiste

Tylko pozornie pielęgnacja paznokci jest rzeczą prostą i niewymagającą dużej uwagi. Większość osób tak wlanie myśli, ale tylko do czasu, gdy pojawią się pierwsze kłopoty. Trudno pisać coś sensownego i twórczego na ten temat. Jak powinna wyglądać pielęgnacja paznokci, każdy wie. Zajmujemy się tym przecież od lat. Nawet osoby, które niespecjalnie dbają o swoją higienę osobistą, w jakimś stopniu zajmują się paznokciami. Czy jednak na pewno? Czy te stwierdzenia są rzeczywiście do końca prawdziwe? Obawiam się, że jednak nie!

To nie należy do przeszłości

Życie obnaża błędność niektórych naszych przekonań. Problemy z paznokciami można podzielić na trzy kategorie. Te, które wynikają z braku dbałości o nie. Takie, które są wynikiem niewłaściwej pielęgnacji oraz związane z naszymi wadami dziedziczonymi genetycznie.

Zacznijmy od początku. Pielęgnacja paznokci w swojej podstawowej formie sprowadza się do ich przycinania, wyrównywania oraz czyszczenia. Do niedawna wydawało mi się, że osoby z brudem pod paznokciami należy zakwalifikować jako zjawisko historyczne, które już dziś nie występuje. Niestety, miałem okazję przekonać się przypadkowo, że jest inaczej. Ciągle można się z tym spotkać u niektórych mężczyzn. U kobiet zwykle na paznokciach znajduje się lakier, więc trudno się wypowiadać na temat czystości paznokci. Niemniej muszę przyznać, że ciągle jeszcze można spotkać takie osoby.

Zakładam, że osoba czytająca ten tekst do nich nie należy. Zwykle, jeśli kogoś interesuje pielęgnacja paznokci, jest człowiekiem dbającym o swój wygląd i zdrowie. Z tego powodu nie będę dłużej rozwodził się nad pierwszym przypadkiem i poświęcę więcej uwagi kolejnym.

Podstawowa pielęgnacja paznokci – pedicure leczniczy Warszawa

Najczęściej spotykanym problemem jest niewłaściwa pielęgnacja paznokci. Dotyczy to znacznej grupy osób. Świadczą o tym słabe i łamliwe paznokcie oraz pojawiające się przebarwienia. Oczywiście może się także zdarzyć, że wszystkie te zjawiska związane są z trzecią z wymienionych przeze mnie przyczyn, ale w zasadzie postępowanie w obu tych wypadkach powinno wyglądać podobnie. Często nawet trudno powiedzieć, czy mamy do czynienia ze skutkiem chorób i wad genetycznych, czy to tylko źle przeprowadzana pielęgnacja paznokci. Do tej różnicy jeszcze powrócę.

Przycinać paznokcie najlepiej cążkami. Są o wiele bezpieczniejsze od nożyczek. Trzeba przy tym uważać, by nie ciągnąć za naderwane końcówki ani nie wyrywać skórek. Nie można też przycinać zbyt krótko. Lepiej później wyrównać nadmiar i ostre krawędzie pilniczkiem. W odstawkę idą już pilniczki metalowe. Lepiej do tego celu nadają się szklane lub tekturowe. Pielęgnacja paznokci wymaga czasu i uwagi. Trzeba znaleźć sobie spokojną chwilę. Moment tuż przed wyjściem z domu nie jest najlepszy. Pośpiech może spowodować sporo uszkodzeń. Piłowanie też musi być przeprowadzone z rozsądkiem. Nie wolno piłować zbyt głęboko na bokach.

Skórki najlepiej przed usunięciem namoczyć w wodzie lub w oliwce. Potem podważyć je szpatułką. Brak uwagi może spowodować stan zapalny w tym miejscu. Nie można zapomnieć o czyszczeniu paznokci. Czasem nawet po obcięciu zostają pod nimi czarne plamki. Zwykle nie występuje to przy regularnym myciu dłoni, ale może pojawić się jeśli wykonujemy jakieś prace fizyczne. Zwłaszcza związane z mechaniką lub ogrodnictwem. Można się w tym celu posłużyć szpilką lub igłą, ale tym bardziej trzeba zachować ostrożność.

Odżywianie

Często zapomina się, że pielęgnacja paznokci to także właściwe odżywianie. Brak minerałów lub witamin może zaowocować łamliwością i przebarwieniami płytki. Cynk, potas, magnez i wapń to najważniejsze z potrzebnych minerałów. Najlepiej byłoby dostarczyć je wraz z naturalnymi pokarmami. Jeśli to nie wystarczy, można pomyśleć o suplementacji. Nie należy zapominać o aminokwasach, zwłaszcza siarkowych (Cysteina, Cystyna), dzięki którym organizm wytwarza keratynę, z której buduje paznokcie.

W przypadku chorób

Nie jest prawdą, że niewiele można zrobić w przypadku poważnych schorzeń i osłabienia paznokci wynikającego z genetyki. Na pewno opisana pielęgnacja paznokci zminimalizuje uszkodzenia. Szczególnie ważne jest w tym wypadku odżywianie. Można także skorzystać z zabiegów regeneracyjnych w salonie kosmetycznym. Przyczyną nadmiernego osłabienia paznokci może być także przyjmowanie niektórych lekarstw. Warto zapytać o to lekarza. Jeśli w trakcie leczenia jakieś choroby zauważymy osłabienie paznokci, trzeba uzupełnić minerały. Najlepiej suplementami.

W takich sytuacjach pielęgnacja paznokci powinna być szczególnie dokładnie i starannie prowadzona. Najlepiej zgodnie ze wskazówkami kosmetyczki. Dobrym rozwiązaniem może okazać się nakładanie lakierów termoutwardzalnych oraz odżywek: keratynowych, wapniowych i witaminowych. To, którą z nich w danym przypadku zastosować, określi już na miejscu kosmetyczka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *