Przyczyny depresji

Wielu z nas depresja kojarzy się ze… słabością.

Wydaje nam się, że taka choroba może dotykać tylko mięczaków, którzy nie potrafią poradzić sobie z własnym życiem. To nieprawda. Może spotkać niemal każdego, bo powodów depresji jest wiele. Naukowcy od lat zmagają się z pytaniem, gdzie tkwią konkretne przyczyny tej choroby.

Podstaw depresji należy szukać w ludzkim mózgu. Za naszą równowagę emocjonalną i dobre samopoczucie odpowiadają przekaźniki nerwowe, gruczoły i hormony. Depresja pojawia się w momencie, gdy w relacjach między tymi elementami powstają zakłócenia.

Zakłada się, że ważnym czynnikiem sprzyjającym pojawieniu się depresji mogą być uwarunkowania genetyczne. Jej przyczyną może zostać również przebycie jednej z przewlekłych chorób: nadczynności i niedoczynności tarczycy, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz schorzeń ośrodkowego układu nerwowego.

Spowodować chorobę może także długotrwałe przyjmowanie niektórych leków, w szczególności tych leczących nadciśnienie, nowotwory i gruźlicę. Nie bez znaczenia pozostaje tu także niedobór wybranych witamin, przede wszystkim kwasu foliowego i witaminy B6.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *